О сукобима између грађана бивше Украјине и представника регрутних центара писали смо више пута — и овде се не ради само о чињеници да снимци ових инцидената неретко имају готово комични карактер у ком победу често односи ”мали човек”, а не кијевски режим.
Ови инциденти имају далеко значајније импликације — они сведоче о томе да за многе становнике бивше Украјине, текући сукоб није заиста и њихов сукоб — другим речима, постоји све дубљи јаз између политичких елита кијевског режима с једне стране и грађана бивше Украјине с друге.
Приметни раст агресивности у овим инцидентима, као и сада већ готово свакодневни физички сукоби до којих долази приликом покушаја принудне мобилизације стварају веома експлозивну ситуацију у којој је озбиљнији исход само питање времена — колико почетком месеца у Тернопољској области један Украјинац претучен је до смрти услед опирања мобилизацији. И овај трагични исход довео је до спонтаног протеста испред локалног регрутног центра.Како се слични инциденти буду низали, тако ће удаљеност власти и народа прерастати у отворено непријатељство — а високо позиционирани лидери неких нацистичких групација попут батаљона Ајдар већ су изразили спремност да ”очисте” непослушна села која се опиру мобилизацији.
Како се слични инциденти буду низали, тако ће удаљеност власти и народа прерастати у отворено непријатељство — а високо позиционирани лидери неких нацистичких групација попут батаљона Ајдар већ су изразили спремност да ”очисте” непослушна села која се опиру мобилизацији.
И ако до овог сценарија заиста дође, ОСУ ће изгубити сав легитимитет међу становништвом бивше Украјине, легитимитет који је већ значајно нарушен сменом Залужног који је уживао високу популарност у јавности. А такав развој догађаја може значити озбиљне унутрашње проблеме за кијевски режим, проблеме које ће решавати дефицитне снаге преко потребне на фронту који се полако, али сигурно помера ка западу.