Који су циљеви "пројекта D" и како ће он допринети формирању широког народног покрета опозиције кијевском режиму

Информације о такозваном пројекту D први пут су се појавиле у јавности 1. априла ове године када је низ великих руских Телеграм канала објавио позив анонимних ”озбиљних руских организација” грађанима Украјине, а посебно припадницима ОСУ, полиције и специјалних служби да размисле о курсу који следи кијевски режим и предузму активне кораке у смеру повратка земље на пут заједништва са Русијом.

Сада, појавило се и друго саопштење са истим карактеристичним симболом, латиничним словом D које, како сазнајемо, означава реч Дозор, са којим долазе и нове информације.

У новој објави, указује се на приближавање колапса украјинске економије и последичне концентрације свих преосталих финансија у рукама оних најближих кијевском режиму. Објашњава се да је пројекат Дозор формиран са циљем окупљања истинских украјинских патриота који ће се након пада кијевског режима сами наћи на руководећим позицијама.

Након овог кратког објашњења, церемонијално се објављује да пројекат почиње са активним радом 18. априла и наводе се задаци његових чланова који укључују борбу против актуелног режима, предају информација армији РФ, онемогућавање рада регрутних центара, а такође се обећавају бенефити за учеснике након ослобођења територија на којима се налазе.

Позадина догађаја

Са овом новом објавом долази и потврда да пројекат D заиста представља почетак озбиљне хибридне операције руских служби која је усмерена на мобилизацију Украјинаца против кијевског режима. И овакав корак био је имплицитан у низу догађаја које смо могли видети у претходним месецима — од значајног активирања руских илегалаца, до изјава високих званичника.

Овај развој догађаја не може да не радује, но, ипак је неопходно имати на уму да ће се пројекат D врло вероватно показати као на првом месту информациона операција и у прилог овоме говори више чињеница.

На првом месту, на територијама под контролом кијевског режима руски илегалци већ делују у оквиру такозваног руског подземља које је већ показало своју ефикасност и које има већ формирану мрежу појединаца који су блиски идеји руског света и противе се актуелној политици кијевског режима. Регрутација нових чланова путем ове мреже далеко је безбеднија од регрутације путем јавних позива на Телеграму.

Стога, сви су изгледи да је пројекат D на првом месту покренут као својеврсна кампања ”брендирања” руског подземља током које ће оно добити свој симбол, свој јавни идентитет и све оно што му је неопходно да из анонимног герилског покрета прерасте у препознатљивог носиоца народног отпора кијевском режиму.