Како саопштава Министарство одбране Тајвана, раније данас, чак 22 авиона Народноослободилачке армије Кине налазило се у ваздуху изнад Тајванског мореуза, при чему је 12 летилица пресекло средишњу линију, приближавајући се тако обалама острва.

Позадина догађаја

Док ово није први пут да НОАК спроводи сличне активности, оно што је овде посебно интересантно јесте што се демонстративна операција одвија свега неколико сати након састанка кинеског лидера Си Ђинпинга и државног секретара САД Ентонија Блинкена.

И ово, у неку руку постаје карактеристика састанака највиших званичника Кине и САД — непосредно након сусрета, на ком се Пекинг обично суочава са претњама, наредбама и уценама, следи подизање тензија на терену.

Готово идентичну ситуацију могли смо видети након прошлогодишњег сусрета Си Ђинпинга и Џоа Бајдена који, такође, није донео никакве резултате у погледу нормализације односа.

Све ово указује на то да су противречности у односима на линији Пекинг – Вашингтон толико дубоке и нерешиве да су изгледи да њихово решавање више него минимални — и ово није изненађење будући да се у корену тих противречности налази фашистичка идеологија изузетности САД која онемогућава Вашингтону да приступи Кини као равноправном и сувереном актеру на међународној сцени.